sm-logo

new-album

Fasl-ı Rembetiko

Otantik Rembetiko’yu farklı ekollerle birleştirerek yeni bir yorumla müzikseverlere sunan Café Aman İstanbul, Kalan Müzik’ten çıkan “FASL-I REMBETİKO” adlı ilk albümüyle, müzikseverlerle buluşuyor.

Eski bir gelenek olan Café Aman kültürünü yeniden canlandıran grup, dinleyicilerini adeta 19. Yüzyılın Café Amanlarına götürüyor. Tümüyle akustik bir çalışma olan albüm, izleyicide ‘canlı performans izlediği’ duygusunu uyandırıyor.
Türkiye’de bir ilk gerçekleşiyor. Taş plaklarda kalan rembetiko tarihi, kayda geçiriliyor.
Café Aman İstanbul "Fasl-ı Rembetiko" albümüyle, Rembetiko’yu uzun yıllar sonra kendi toprağında, yeniden gün yüzüne çıkarıyor.
Grup repertuarı; Bizans’tan Osmanlı’ya ve Osmanlı’dan günümüze ulaşmış olan anonim şarkılar ile dönemin ‘Café Aman’larında icra edilen eserlere dayanıyor. Bir müzik atölyesi mantığıyla çalışan ve repertuarını; özel arşivlerden, taş plak kayıtlarından ve yazılı kaynaklardan oluşturan Café Aman İstanbul; bu albümde şarkılarını Rumca ve Türkçe yorumluyor.
Unutulmuş bir kültürün ortak ezgileri, doğdukları coğrafyada yeniden yorumlanıyor…
Café Aman İstanbul ile yepyeni bir Rembetiko hikayesi başlıyor. Bu albümlerinde, İstanbul ve İzmir’de şekillenen anonim halk müziklerinden örnekler sunan ve bu döneme ait şarkılara öncelik veren grup, 2012’ye Fasl-ı Rembetiko ile giriyor.
Stelyo Berber ve Pelin Suer tarafindan kurulan ve İTÜ Türk Müziği Devlet Koservatuar'lı müzisyenlerden oluşan grup içinde, Türk ve Rum müzisyenler yer alıyor. Performanslarında, zaman zaman Yunanistan’dan müzisyenlere de yer veren ‘Café Aman İstanbul’, Rembetiko müziğinin yanı sıra, Osmanlı Fasıl müziği, Türk Sanat Müziği, Bizans Müziği alanlarında da çalışmalar yapıyor.